yazilimodasi_Remote_Access
Bir çok durumda, sunuculara sadece ağ ile uzaktan erişmemiz gerekebilir.Linux ile çok kolay bir şekilde uzaktaki sunucuda yönetici olabilir ve sunucunuzu yönetebilirsiniz.Uzaktan bağlantı işlemi için bir kaç yöntem kullanabilirsiniz. VNC (Virtual Network Computing),RDP (Remote Desktop Protocol) gibi masaüstü paylaşım protokolleri ve Windows bilgisayarlara uzaktan erişim için yaygın olarak kullanılan SSH(Secure Shell).

SSH Kullanımı

SSH kullanarak Linux sunucumuza bağlanır ve komut satırına erişimi sağlarız. SSH ana bilgisayarın uzaktan yönetimi için  hem uygulama hem de güvenlik protokollerini kullanır.Linux ana bilgisayarlarda SSH kullanımı için açık kaynak versiyonu OpenSSH kuruludur.

SSH ,TCP/IP protokolü üzerinden sunucu-istemci modunda bağlanır.Bağlandığınız ana bilgisayar istemcidir. Örneğin sen laptopundan uzak bilgisayara bağlandığında senin laptopun istemcidir. Bağlanmakta olduğunuz ana bilgisayara sunucu denir.

SSH uzaktaki makineye bağlanıp kimlik doğrulaması yapmak için açık anahtarlı şifrelemeyi kullanır ve bu sayede kullanıcıya sistemi kullanması için izin vermiş olur.SSH bağlantısı yapmak için bağlanacağın ana bilgisayarın IP adresini bilmen gerekir. Bağlantı başlatıldığında istemci TCP ile port 22’den sunucuya bağlanır.(Bu port değiştirilebilir nasıl yapıldığını sonraki yazılarımda anlatacağım.)


Kısa Bilgi: Portlar hakkında genel bir bilgi verelim. Portlar SSH benzeri servislerin iletişiminde kullanılan bağlantı noktalarıdır.Toplamda bilgisayarınızda 65535 adet port bulunur.1 ile 1023 arası portlar genellikle sistem servisleri için kullanılır.(Bu konuda da ileri ki zamanlarda yazı yazacağım.)


İlk bağlantıdan sonra sunucu kullanıcı adı için kimlik denetimi yapacaktır ve senden parola isteyecektir.Eğer girdiğiniz kullanıcı bilgileri geçerliyse yani sunucuda böyle bir hesap mevcutsa istemci-sunucu bağlantısı gerçekleştirilmiş olur.

Linuxta birçok dağıtımda ve Unix benzeri işletim sistemlerinde (örneğin MAC OS X ) SSH uygulaması kurulu gelir.Kullanımına gelecek olursak komut satırına(terminal) ‘ssh’ komudunu yazmak yeterlidir tabi bir de bağlanacağımız sunucudaki bilgilerimizi.
Örnek:


ssh harun@us-ny-server-­1.ornek.com
Password:


Yukarıdaki örnekte ‘us-ny-server-­1.ornek.com’ adındaki hosta(ana bilgisayara) harun kullanıcı olarak bağlandık.Ve bizden şifremizi girmemizi istedi. Geçerli şifreyi girdiğimizi varsayarsak bağlantı gerçekleşmiş oldu. Artık uzak sunucudaki (sunucu diyorum çünkü artık biz istemci olduk ve bağlandığımız ana bilgisayrda sunucu ) komut satırındayız.

Ayrıca çeşitli SSH istemcileri de mevcut,Windows ve Linux sistemleri üzerinde çalışan ücretsiz temin edilebilen PuTTY örnek olarak verilebilir.(Buradan temin edebilirsiniz.)

PuTTY SHH istemcisi komut satırından yaptığını işlemleri grafiksel olarak yapmanızı sağlar. Aşağıda PuTTY istemcisinin yapılandırma ekranını görebilirsiniz.

putty-openssh-3

PuTTY gibi grafiksel istemciler hem grafiksel açıdan hemde sağladığı kolaylıklardan ötürü oldukca kullanışlı.Kaydet özelliği ile bağlantıları kaydedebilirsiniz ve bir sonraki bağlantınızda tekrar ip adresi girmenize gerek kalmaz.


Kısa Bilgi:Windows Phone,Symbian ve İPhone gibi mobil işletim sistemleri için  SSH istemciler  bulunur.