Bilgisayarınızdaki bir dosyayı bulamazsanız veya bir dosyayı yanlışlıkla değiştirir ya da sildiniz ve dosyayı yedeklemeyi unuttunuz
korkmayın herşeyin geri dönüşü vardır.Bilgisayar verileri silseniz bile hemen silmez.Harddisk, flash bellek, SD kart gibi tasınabilir bellekleri biçinlendirsenizde verilerinizi geri getirebilirsiniz.Piyasada
dosya kurtarma programı çok fazladır.Onun için önümüze gelen her veri kurtarma programını kullanmamalıyız.Bazen dandik programlar ile
kurtarılan dosyalarda kaymalar videoların birçok yeri bozuk oluyor.Zaten hiçbir program silinen verileri yüzde yüz aynısını getiremez.Paralı programlarda fazla fark edilmeyen değişikliklere neden olabilir.Bazı veri kurtarma labaratuarları her türlü kayıt ortamında veri kaybına yaşanan her durumda, yüksek başarı oranı sağlanmaktadır.Disklerin içlerinin açılması gerektiği durumlarda kesinlikle toz barındırmayan ortamlarda temiz oda(cleanroom) kullanılıyor.Çok çok önemli ve büyük boyutta verileriniz varsa en iyisi bunun gibi kuruluşlar tercih edilmelidir.Verileriniz silindiği zaman neler yapılmalı
1 )Burada önemli olan hızlı davranmak, sildiğiniz diske elinizden geldiğince veri giriş çıkışını durdurmalısınız böylelikle kurtarabileceğiniz veri sayısını ve verilerin bozulma oranını arttırmış olursunuz.
2)Aşağıdaki vereceğim programları kesinlikle hızlı arama yapmamalısınız.Sabırlı olmalı, derin tarama yapılmalıdır.Zaten bu süreyi belirleyecek olan sizin belgelerinizin boyutu olacaktır.

3)Şimdi vereceğim programları veri kurtarma programları arasında en çok kullanılanlardır.Verdiğim sıraya göre programları kurun ve çalıştırın.Programların hepsini kurmanıza gerek yok, hangi adımda islemlerinizi hallederseniz bir sonraki programa geçmenize gerek yoktur.En önemlisi programları aynı anda başlatmayın programın aynı anda çalışması silinen verilerinize zarar verebilir.

-Active File Recovery

Silinen veya kaybolan dosyaları kurtarabilmek amacıyla kullanılan bir yazılımdır. Sabit sürücünüzü dakikalar içinde tarayarak kurtarılabilecek bütün dosya ve klasörleri görüntüleyen bu Programın kullanımı oldukça kolaydır. Biçimlendirilmiş ve silinmiş sürücü bölümlerinden de veri kurtarmanıza izin veren Program; hasara uğramış, virüs bulaşmış dizinleri dahi kurtarabilmektedir. Sabit sürücünüz üzerinde silinmiş olduğu alana yeniden veri yazılmadığı taktirde kaybettiğiniz bütün dosya ve klasörleri kurtarma şansınız bulunmaktadır.

Benim favori veri kurtarma programım Active File Recovery‘dir.Şu zamana kadar yanlışlıkla sildiğim tüm verileri bu programla getirdim

Active File Recovery indir 

-Power Data Recovery Free Edition

Ücretli diğer sürümlerinde olduğu gibi silinmiş dosya kurtarma, bozulmuş disk bölümlerini (partition) kurtarma, silinmiş disk bölümlerini kurtarma ve CD/DVD optik medyalardan veri kurtarma özellikleriyle oldukça başarılı bir program. Görünür olan tek eksiği en fazla 1GB dosya kurtarma limitinin olması.

Power Data Recovery Free Edition indir

-Recuva

 Kazayla sildiğiniz dosyaları kurtarmanızı sağlayan ücretsiz bir veri kurtarma programıdır. Aynı zamanda çöp kutusundaki resimler ve silinen dosyaların yanı sıra, hafıza kartı ve mp3 player’da ki silinen dosyaları da kurtarmanıza yardımcı olur. Kurtardığınız dosyalarda bulunan hata, çökme ve virüs gibi sorunları da düzeltebiliyor.

 Recuva indir

-SoftPerfect File Recovery

SoftPerfect File Recovery, kaza eseri silmiş olduğunuz dosyalarınızı kurtarmak için kullanabileceğiniz ücretsiz ve faydalı bir dosya kurtarma programıdır. Sabit disk, floppy disk, USB flash disk, hafıza kartları vb. dosya depolama ortamlarından silmiş olduğunuz dosyalarınızı kurtarabilir. FAT12, FAT16, FAT32, NTFS ve NTFS5 dosya sistemlerini de desteklemektedir.

SoftPerfect File Recovery indir

-Free Pandora Recovery 

Pandora Recovery kayıp veriyi kurtarma ve geri getirmek için ücretsiz, güçlü bir yazılımdır.Pandora Recovery daha önce çöp kutunuzda bulunan dosyaları, çöp kutusu boşaltılmış dahi olsa geri getirir.Önemli veri kaybetmek kadar can sıkıcı hiçbir şey yoktur. Pandora Recovery kaybettiğinizi düşündüğünüz bu dosyaları kurtarabilir.

Pandora Recovery indir 

Herhangi bir sıkıntı yaşayanlar yorum atarsanız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.