Perl Programlama Dili

Perl dili Larry Wall tarafından 1987 yılında geliştirilmeye başlandı ve aynı yıl içinde yayınlandı.Adını diğer dillerin aksine üstün olduğu özelliklerin baş harflerinden (Practical Extraction and Report Language) alıyor.Perl dili özgür yazılımcıların kullanımına sunulması ile daha çabuk ve hızlı gelişmiştir.Dil tasarlanırken C, sed, AWK ve sh, gibi dillerin güçlü özelleklerini almıştır.Ayrıca Perl  CGI ( Common Gateway Interface) geliştirmede sıkılıkla kullanılır.

Perl yoğun şekilde metin işleme ve görüntü tanıma söz konusu olduğunda kullanılabilecek en güçlü dildir.Tüm işletim sistemlerinde çalışmaktadır yani bir dilin taşınabilme özelliği mevcuttur.Perl’in kullanımını kolaylaştıran bir diğer özellik ise CPAN yani Comprehensive Perl Archive Network olarak isimlendirilen ve Perl ile ilgili binlerce hazır modülü barındıran sistemdir.Bu hazır modüller ile yapmak istediğiniz bir işle ilgili modül,fonksiyon,sistem zaten yazılmıştır size sadece alıp kullanmak kalıyor.

Perl programlama dili ile uygulama geliştirmek için Active Perl yorumlayıcıyı kullanabilirsiniz.

CGI Nedir?

Web geliştiriciler durağan sayfalardan, akıllı dinamik sayfalara geçmek istediklerinde, kısa adı CGI olan Common Gateway Interface teknolojisini geliştirdiler. Bu geliştiricilerin asıl istediği, Web sunucusu üzerinden sunucu tarafında programlar çalıştırabilmekti. Bu yeni teknolojiye Common Gateway denilmesinin sebeplerinden en önemli üçü şuydu: CGI programları sunucudan bağımsız olmalıydı CGI programları hemen her dille yazılabilmeliydiHemen her istemcide çalışabilmeliydi Dolayısıyla, CGI bir programlama dili değildir. Piyasadaki, bir girdiyi işleyip, çıktı üretebilen her dil CGI programları geliştirmek için kullanılabilir. Örneğin Perl, C, Python, Tcl, AppleScript, Shell script”leri geliştirme için en çok tercih edilen dillerdir. CGI programlarında temel fikir, uygulamaların mantık katmanının, sunucu tarafında oluşturulmasıydı

Yazar : Mustafa KARACA       |         Kaynak:www.kankalar.net