Bilgi ağı dediğimizde aklımıza ilk gelen şey olan internettir.Bu bilgi iletişimi ve paylaşımı bazı kurallar ile yapılmaktadır buna ” İnternet Protokolleri(TCP/IP) denir. TCP/IP protokolleri bilgisayarlar arası veri iletişiminin kurallarını koyar.

IP adresi belli bir ağa bağlı cihazların ağ üzerinden birbirlerine veri yollamak, birbirleri ile iletişim kurmak ve internet üzerinden alışveriş yapmak için kullandıkları birbirinden farklı olan numaralardır. İnternet bağlantısı bulunan her cihazın bu cihaza tahsis edilen bir adresi olması gerekir. Bu adres ya da numara, iletilen bilginin doğru adrese gönderilmesini, ya da verinin doğru adresten alınmasını sağlar. İnternet üzerinde kullanılan adresler ile bilgisayarlarınız ip adresleri birbirinden farklıdır.
Siz de Internet’e bağlandığınızda bilgisayarınıza bir IP adresi atanıyor. Ancak çoğu kullanıcının İP adresi dinamiktir, yani servis sağlayıcınızda o an boş bulunan bir IP adresi atanır. Bu yüzden her bağlantıda IP adresinizin son numarası değişir.
Bilgisayarımızın İP adresini öğrenmek için
1. Başlat’tan Çalıştır’a giriyoruz.
2. Çalıştır ekranına cmd yazıp ‘Enter’ tuşuna basıyoruz.
3. Gelen MS-DOS ekranından ipconfig /all komutunu yazıyoruz

CMD ekranına bu kodu yazdıktan sonra bilgisayarınızda bulunan tüm ağ adaptörlerinin bir listesi yer alacak. Ayrıca her adaptörün altında özelliklerin yer aldığı açıklamaları satırları bulunuyor.


Pv4 internet protokolünün dördüncü revizyonudur. IPv6 ise tahmin edeceğiniz gibi IPv4′den sonra gelecek olan yeni internet protokolü sistemi. IPv6 henüz yaygınlaşmadı. Güvenlik açıkları bulunuyor ve günümüzde halen geliştiriliyor. Yakın zamanda elimizde daha fazla IPv4 kimliği kalmadığında (her vatandaşa verilen TC kimlik numarası gibi de hayal edilebilir.) IPv6 protokolünü kullanmaya başlayacağız. Çoğu kullanıcı gibi şuan da sizin ihtiyaç duyduğunuz şey muhtemelen IPv4 olacaktır.

IP adresini yenilemek için:

IP adresimizi bilen birisi bilgisayarımıza kolayca erişebileceği ve bilgisayarımızdaki verileri çalabilir bu yüzden IP adresimizi belli aralıklarda değiştirmekte fayda var.

1.ipconfig/release komutunu giriyoruz ve sonra 2. işlemi uyguluyoruz

2.ipconfig/renew yazıyoruz IP adresiniz yenilenmiş olur.