Reklam Virüsü Nedir ve Nasıl Çalışır?

Reklam virüsleri genellikle bilgisayarınıza zarar verici düzeyde değildir.Yazılma amaçları bilgisayarınız internete bağlı iken sizin adınıza sosyal medyada reklam yapar, Facebook’tan izniniz dışında sayfaları beğenip, takip ederler, bunu sadece Facebook’ta paylaşmaz.Yazılış amaçlarına göre Twitter, Google++ gibi birçok sosyal medyada paylaşımda bulunur ve sizin üzerinizden bu virüsü yazan kişi para kazanır.Bu kötü amaçlı yazılım (malware) bilgisayar başlatıldığında çalışmaya başlar.Kayıt defterini bir nevi ele geçirir, kayıt defterinden silseniz bile bilgisayarı yeniden başlattığımızda yeniden eski haline döner.Bilgisayara sadece kayıt defteri olarak yerleşmeyen bu yazılım exe olarak bir program olarak yerleşiyor.

*Reklam Virüsünden Nasıl Kurturulur?

  • Facebook’a bulaşti ise yapılacak en basit yöntem Hesap Ayarları-Uygulamalar-> kullandığınız uygulamaların listesi açılacak ekrana gelen uygulamalardan size yabancı olanları kaldırın, gerekirse hepsini kaldırın.
  • Google Chrome ,Yandex ve Mozilla Frefox Browser‘a yerleşebilir, bu browserların ayarlar kısmından eklenti ve uzantıları silinmeli.
  • Facebook Slayt virüsü yemişseniz ise ayrıca Denetim Masası > Program ekle kaldırda Chorme Uptagate gibi şeyleride kaldırmanız gerekecek.
  • Google Chrome,Mozilla Firefox’su kaldırıp yeniden kurmayı deneyin.
  • Bu yöntemleri denediniz ama sorununuz hala çözülmediyse aşağıdaki yazacağım adımları sırası ile uygulayınız ama hangi adımda sorununuz çözüldü ise bir sonrakine geçmenize gerek yoktur.

Başlıca Reklam Virüsleri

Google Chrome Reklam  Virüsü

reklam1

 

Flash Virüsü

reklam2

Qvo6.com Virüsü

reklamm3

 

Anasayfa.co Virüsü

reklam7

 

22 Find Virüsü 

reklam5

 

V9.Com Virüsü 

reklam6

 

Bunların dışında Facebook’taki ‘Yetenek Sizsiniz Türkiye’ Virüsü, Türk Hava Kurumu Virüsünden kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri sırası ile uygulayınız

Yukarıdaki üç kötü amaçlı yazılımı önlemek için

1.  AdwCleaner buradan indirelim;
AdwCleaner kullanımı çok basittir.İndirdiğiniz exe dosyasına çift tıklayın ve Scan butonuna basın ve taramayı başlatın, tarama işlemi bittiğinde Clean butonuna basın ve temizleme işlemini bitirin.Bu işlemden sonra bilgisayar yeniden başlayacaktır.Bilgisayar yeniden açıldığında AdwCleaner otomatik olarak bir not defteri sayfası açacak. Sayfada bazı kayıt defteri girdileri, düzeltilen veya silinen dosyaların kayıtları olacak. Sayfayı inceledikten sonra kapatın.Dikkat edilmesi gereken husus oynadığınız kayıtlı bir oyun varsa onların Belgelerim’den bir kopyasını alın, yoksa kayıtlı oyunlarınız silinebilir.

2. HijackThis buradan indirelim;
HijackThis kayıt defterini ve browseri temizler.Programa çift tıklayın.”Do a system scan and save a logfile” tıklayın ekrana gelen tüm seçenekleri işaretleyin ve “Fix checked” butonuna tıklayın.Bu işlemi bir kaç kez tekrarlayın.

3. RKill’i buradan indirirelim;
İndirilen dosyanın içinden çıkan iExplorer.exe dosyayısını çalıştırıyoruz. İşlem bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmayyın ve sonraki işlemleri deneyin.

4.ShortCut Cleaner‘i buradan indirelim;
Bu program ile kullanım alanını temizler. Yazılımı indirdikten sonra sc-cleaner.exe dosyasını açalım. ShortCut Cleaner, bilgiayardaki casusların kısayollarını bularak temizler.

5.SpyHunter buradan indirelim

Spyhunter basit ve kolay kullanımlı ara yüzü ile etkili bir korsan yazılım kaldırma programıdır. Bu program bilgisayar uzmanı olmayan kullanıcılar için oldukça iyi bir seçimdir.SpyHunter bir sürü gereksiz uygulama ile birlikte gelmeyen kullanıcı dostu bir programdır

6.Yukarıdaki beş adımı denediğiniz ve değişen birşey yoksa bilgisayarınıza iyi bir reklam virüsü yerleşmiş demektir

Malwarebytes Anti-Malware buradan indirelim;

Spybot – Search & Destroy   buradan indirelim;

Bu iki programı indirdikten sonra sırası bilgisayarımızı tarayıp, bulunan tüm tehditleri temizliyoruz, bu işlemi her iki program içinde bir kaç defa tekarlayınız.Bir de benden tavsiye piyasada bunlar gibi çok sayıda program var.Çok fazla yer kaplayan 20MB üzeri gibi programlarla bilgisayarınızı tarattırmanızı tavsiye etmem, çünkü onlar antivirüs programları gibi bilgisayarı taraması çok uzun sürüyor.Bilgisayarınızda bir antivirüs olduğundan o kurduğunuz program ile cihazınız iki antivirüs kurmuş gibi olur, yani bir dalda iki canbaz oynamaz hesabi, bu iki program bir birini virüs olarak algılayıp silebilir.Bazı internet siteleri Combofix kullanılmalı diyenler var ama sonrasında çoğu pişman olmun.Bunun için Combofix kullanmanızı tavsiye etmiyorum.Bilgisayarınızın bazı önemli ayrarını değiştirebiliyor ve hatta silebiliyor.