Çoğumuz Ubuntu kullanırken terminalden yükleme yaptığımızda :

N: Ignoring file ‘medibuntu.list.save’ in directory ‘/etc/apt/sources.list.d/’ as it has an invalid filename extension N: Ignoring file ‘tualatrix-ppa-maverick.list.save’ in directory ‘/etc/apt/sources.list.d/’ as it has an invalid filename extension

hatası ile karşılaşmısızdır.Bu hata geçici olarak ‘sources.list.d‘ dizinini silip tekrar oluşturularak çözülebilir.Fakat bizi herseferinde uğraştırmaması için kısa bir komut ile bu hatayı sonlandıracağız. İlk olarak PATH ortamında home dizinimizde bin klasörü varmı aşağıdaki komutu yazarak bakalım. 

Komut

[me@linuxbox ~]$ echo $PATH /home/me/bin:/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr /games

Komutu verdiğinizde yukarıdaki gibi ‘/home/me/bin‘ dizini yer alıyorsa bir sonraki adıma geçebiliriz fakat yer almıyorsa:

  1. home/me(me değişebilir sizin kullanıcı adınız neyse onu yazarsınız) dizinine gidip ‘/bin’ dizini oluşturun.
  2. export PATH=~/bin:”$PATH” komutunu verin.(Bu değişiklik yapıldıktan sonra, her yeni terminal oturumunda geçerli olacaktır.Mevcut terminal oturumunda değişikliğin geçerli olması için .bashrc dosyası yeniden okutulmalıdır.Bunuda şu komut ile yapabiliriz.[me@linuxbox ~]$ . .bashrc )

Daha sonra ‘hata'(siz farklı bir adda verebilirsiniz.) adında bir dosya oluşturun.Dosyanın içine aşağıdaki komutları yazın ve dosyayı kaydedin.

Komut

#!/bin/bash
cd /
sudo rm -r /etc/apt/sources.list.d 
sudo mkdir /etc/apt/sources.list.d

Dosyayı kaydettikten sonra sıra izinleri ayarlamaya geldi.Bunun için: [me@linuxbox ~] chmod 755 hata komutunu girmeniz yeterli olacaktır.Bu çözüm sadece ”  N: Ignoring file ‘tualatrix-ppa-maverick.list.save’ in directory ‘/etc/apt/sources.list.d/’  ” hatası ile karşılaştığınızda etkili olacaktır.Buradaki dizin farklı olursa yazdığınız script bir işe yaramayacaktır.Ama ubuntuda sıklıkla karşılaşılan Ignoring File hatası bu dizindir. Artık bu hata ile karşılaştığımızda terminalden ‘hata’ komutunu verdiğimizde sorunu çözecektir.